"A házat 1773-ban építtette Herbst János patikus mint az Arany korona gyógyszertárat. Ekkor nyilván csak a Várkerület felé néző homlokzat és a Hátsó-kapuban hozzá csatlakozó rész épült ki, a Belváros felé eső homlokzat csak a XVIII. század utolsó éveiben készülhetett. 1866-bán a patika néhány házzal odébb költözött a mai Várkerületen; a házat pedig Gruber Alajos üveges vette meg, aki később Vermes néven, mint üvegfestő volt ismeretes. 1930 táján a házban bank létesült, így a földszintet átalakították. (Csatkai Endre - Dercsényi Dezső: Sopron és környéke műemlékei)
Később itt működött az Omnia/Várkapu kávéház, napjainkban ismét bank található az épületben.
Érdemes még megfigyelni a szemközti Müller Paulin házon a fekete elefántot, mely még az eredeti elefánt. Ezt - 1928-ban történt eltávolítása óta - a múzeumban őrzik, helyén másik fekete elefánt áll, ami sajnos nem pontos mása az eredetinek.
---
Dávid Ferenc hozzászólásban egészítette ki bejegyzésünket. Sorait itt is közreadjuk, illetve a hozzászólások között is olvashatók.
"Gruber Alajos készítette a Szent Mihály-templom színes üvegablakait id. Storno Ferenc kartonjai és Wilfing József festői munkája segítségével. Ezeket az 1862-1864 között készült ólmozott üvegablakokat hosszú ideig nem láthatta a soproni közönség, mert háborús sérüléseik után a maradékok ládába kerültek. 2012-2014-ben restaurálta őket Balogh Eszter soproni üvegfestő.
Gruber Alajos másik munkája a bécsi utcai Keresztelő Szent János-templom színes üvegablakainak kivitelezése. Ezeket ifj. Storno Ferenc kartonjai alapján készítette 1889-ben. Ezek is sérültek, de nagyobb részt ma is láthatók." (Dávid Ferenc)
--
2023-ban a bank bezárása után az üzlethelyiség üresen áll.
Hozzászólások
Van olyan is, csak nincs még fent. Mit árultak Filóék?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rövidáru üzlet volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most fedeztem fel, hogy egykori otthonunk földszintjén, anno, órás "működött"...Hátsókapu 6.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hermannseder József....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gruber Alajos készítette a Szent Mihály templom színes üvegablakait id. Storno Ferenc kartonjai és Wilfing József festői munkája segítségével. Ezeket az 1862-1864 között készült ólmozott üvegablakokat hosszú ideig nem láthatta a soproni közönség, mert háborús sérüléseik után a maradékok ládába kerültek. 2012-2014-ben restaurálta őket Balogh Eszter soproni üvegfestő.
Gruber Alajos másik munkája a bécsi utcai Keresztelő Szent János templom színes üvegablakainak kivitelezése. Ezeket ifj. Storno Ferenc kartonjai alapján készítette 1889-ben. Ezek is sérültek, de nagyobb részt ma is láthatók.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm szépen a kiegészítést, bemásolom a bejegyzésbe is, mint frissítést.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A jobboldalon egy "jópofa" olló látható. A '20-as években Durst Adolf - borbély szembeötlő reklámja , a képen viszont, már Durst Antal látható a cégtáblán, mellette képkereskedés, a ház tulajdonosai Vermes Gusztáv örökösei, a kép inkább a harmincas évekből.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Néhány megjegyzés: Gruber Alajos sosem volt ismeretes Vermes néven, mint üvegfestő. A szóban forgó Vermes , Gruber Alajos másodszülött fia volt. A teljes nevén- Gustav Gruber Vermes -ként ismert fiatalember,azonban tényleg híres üvegfestő lett. Győr-Moson-Sopron megye templomai bővelkednek alkotásaiban, de szép számmal találhatóak jelzett ablakai a mai Felvidéken is. (Pozsony, Körmöcbánya,Garamszentbenedek,stb). Az apa cégét később valóban átvette a fiú,és így a céget is átkeresztelték a nevére. A FRISSÍTÉSHEZ : Nem Gruber Alajos készítette a Szent Mihály templom ablakait, hanem Wilfing József. Bár kétségtelen tény, hogy a Gruber név is megjelenik az üvegablakon. A Keresztelő Szent János templom 1889-es építésekor viszont, Gruber Alajos már jócskán a hetvenes éveit taposó "bácsi" volt. Szóval, itt is a fia környékén kellene kutakodni. Egyébiránt a Szent Mihály temetőben található Gruber-családi sír feliratai, évszámai rendelkezésre állnak minden komoly kutatónak, ott a helyszínen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Károly, a frissítés előtti szöveget -ahogy azt az Ajánlott irodalom linknél jeleztem is - Dr. Csatkai Endre Sopron és környéke műemlékei című könyvének II. , 1956-os kiadása alapján írtam. Az adatok ebből a könyvből származnak. A frissítés utáni rész Dávid Ferenc művészettörténész írása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tisztelt Kótai Mónika. Dr. Csatkai Endre és Dávid Ferenc is a magyar művészettörténet legnagyobb ikonjai, de az üvegfestészet története, náluk és - egyébként mindenki másnál is - egy kevésbé fontos mostohagyerek volt és maradt. Így az ezzel kapcsolatos írások, legtöbbször megelégednek pár egyszerű tőmondattal és néhány téves évszámmal.
Tisztelettel:Sós Károly (www.Templomablak Anno )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Idén pedig a Keresztelő Szent János üvegablakai is restaurálásra kerültek, ha jól tudom, szintén Eszter munkája. Nagyon szép lett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben az időszakban (1920-30), az elefánt - Heitler Gyula cipőkereskedését reklámozta...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Találtam egy ehhez kapcsolódó "reklám üveg-diapozítívot", szívesen mellékelném, de nem tudom hogyan lenne lehetséges...?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tamás, nekem tudod mailben elküldeni és én felteszem, miután egyeztettünk róla. kotaimonika kukac sopronanno.hu
Szerintem folytassuk ott. Köszönöm!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Filo-féle rövidáru üzletre gyermekkoromból már a Torna utcai Szabadság(Elite)mozi melletti házra emlékezem!Ma ha minden igaz Belencsák késes üzlete.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát az később lehetett, mert 1960-ban, mikor Soproni Iparcikk és Ruházati Kiskereskedelmi Vállalat megszűnt, még mindig Filo üzletként működött, bár a vállalatunk kebelén belül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kár, hogy a mellette álló földszintes ház a "Filó" üzlettel nem látszik.Izgalmas lenne.