A színezett képeslapon három nagy középület fordul majdnem délkeletnek. Tőlük északnyugatra volna az éppen elnevezett Erzsébet-kert, jobbra tovább a Déli vasút pályája mutat Szombathely felé, aztán a város következik, ahonnan a képeslapon szemlélhető épületek már a "síneken túli városrész". Előttünk a fasorral jelzett Honvéd út indul a Lőverek irányába. A fotós a sűrű növényzet között kanyargó nevesincs-ösvényről nézi a Honvédfőreáliskolát. Tervezője a Nagy-Magyarország határain túl is jól ismert Alpár (Schökl) Ignác, a késői historizmus mestere (1855-1928). A józsefvárosi reáliskola után kőművestanoncnak jelentkezett, hogy fizikailag is kiismerje a szakmát, aztán egyetemen tanársegéd és berlini építészek mellett fejlesztette tudását. 1888-tól önálló tervező. Legalább 130 jelentős alkotását tartják számon, köztük az Ezredéves Kiállítás épületeit. Érdekes, hogy honvédfőreált hármat is tervezett, méghozzá mindet 1897/98-ban. A pécsit lebontották, a nagyváradiról nincs adatom, az önkényes sorrendben harmadikkal a mai Nyugat-magyarországi Egyetem büszkélkedhet. Írt róla Kubinszky Mihály is.
A főépület és a jobb szélső tömb között a szállodának indult szivarkapapírgyár sejlik föl. A színező önálló alkotásának látszik.
Hozzászólások
A pécsi Hadapród Iskola ( Zrínyi ) épülete nem lett lebontva, hanem átépítették a Pécsi Orvosi Egyetem központi épületéve 1965-1970 között. Tulajdonképpen visszaállítható lenne a gyönyörű eklektikus homlokzata a mai "modern" helyett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm a pontosítást itt is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az előtérben a Szegély út (ma Mikoviny utca) ...