Rátz Egon villája a Lejtő utcában Angyalfi Andor felvételén, A fotó készítésének időpontja valószínűleg az 1930-as évek lehet.
Hozzászólások
Köszönöm, a márványtáblában érzem a kihívást.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A tábla azért olvashatatlan, mert nincs ott. Valaki eltávolította, vagy kitöredezett a helyéről, mert a kő keret aljában még látható egy kis maradék a fekete márványból. Lásd a képet (2018, saját felvétel)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Péter!
Van információja a tábla szövegéről? - Jelenleg ebben a házban lakom és szívesen visszaállítanám az eredeti szöveggel.
Eddig annyit tudtam kideríteni, hogy Winkler Adolf ügyvéd a saját lővérét azért adományozta a városnak, hogy korán elhalálozott fia, Ernő neve/emléke megmaradjon az utókornak (bár sokan a Winkler út névadójaként Winkler Oszkárra gondolnak). Az utca neve ezt megelőzően Szerpentin út volt.
Rendelkezésre áll a ház eredeti alaprajza, amin Rátz Egon szerepel építtetőként és a tervrajzon 1925. februári dátum található, ezért véleményem szerint nem valószínű, hogy az egykori polgármester lővére legyen, hiszen Ő még abban az évben meghalt (az építkezés feltételezésem szerint nem fejeződhetett be még életében, hiszen abban az évben meghalt).
Bármilyen információ volna, örömmel venném, ha megosztaná velem, mert nagyon szeretném tudni, kinek a házában lakom és jobban megismerném a ház történetét - sajnos nagyon hányattatott sorsa volt az épületnek, aminek a nyomai láthatóak is.
köszönettel,
Nagy M. Zsuzsa
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Zsuzsa, Köszönöm, hogy regisztrált és leírta a gondolatait. Bár a kérdése nem nekem szól, hadd válaszoljak én (is).Az emléktábláról én is csak azt tudtam kideríteni, amit Ön. Talán a Levéltár őriz róla anyagot, minden tiszteletem az Öné, hogy a helyreállítás gondolatával foglalkozik. Azt hiszem, a városnak ez nagy adóssága Winkler Adolf emléke felé, megsüvegelendő, hogy Ön gondolt erre. Ha lesz fejlemény az ügyben, örömmel hallanék róla.
Winkler Adolf beadványát, amiben a telket felajánlja a köz céljára, hamarosan felteszem majd a honlapra. Ezzel legalább némileg emléket állítva nemes tettének.
A ház tulajdonviszonyairól - azt hiszem - szintén a Levéltár tudna érdemben információt adni. Kérem, bármire jut ebben az ügyben is, írja meg nekünk. Köszönöm.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Mónika!
Köszönöm az információt, amennyiben érdemben előbbre jutok, akkor jelentkezni fogok.
köszönettel,
Zsuzsa
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Zsuzsanna, Péter az Ön hozzászólása kapcsán tájékoztaott, hogy korábban tévedett a villa egykori tulajdonosát illetően, illetve arról, hogy az épület - ahogy Ön is írta - Rátz Egon villája volt. Köszönöm, hogy segített tisztázni ezt a félreértést és pontosítani a bejegyzést. A híreket az emléktábla esetleges helyreállításáról továbbra is kíváncsian várom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kép előterében az 1925-ben megnyitott Winkler út sárdagasztó úttestje látható, maga a villa a Gebhardt József polgármester lőverében a róla elnevezett utcában épült, mely ma a Lejtő utca nevet viseli ...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Mónika!
Amennyiben jól emlékszem,Ön is olvasta Szilvási Lajos Egyszer volt szerelem című könyvét!
Abban szerepel az Auerbach villa,ahol Krisztina(is)lakik!A könyv,valamint a kép alapján pontosan
ilyennek képzelem,illetve még az is lehet,hogy erről mintázta-üveges veranda,Winkler út- az író!
Kiváncsi vagyok,mi a véleménye? Üdv.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bizony, kamaszkorom óta úgy kb. rengetegszer. :) Legutóbb két éve. Nekem az Auerbach villa mindig úgy élt a képzeletemben - és ma is így él -, minta a Mikoviny u. és a Winkler u. találkozásánál lévő épület lenne az. Érdekes dolog ez, igazolja a tényt, hogy olvasni jó, hiszen a leírtakba mindenki azt képzelhet bele, amit csak szeretne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gebhardt villa a Gebhardt József utcában. A kerítésbe építve egy olvashatatlan márványtábla emlékeztet ...