1871. október 3-án tartották a soproni Felsőbb Leányiskola elődjének tanévnyitóját a Caesar-ház első emeletén bérelt szobákban. Az iskola ekkor még csak kétosztályos volt. Az intézmény az államosítás után az 1881/82-es tanévben a Storno-ház első emeletére költözött, majd 1884-ben ötosztályosra bővült. Ekkor már Állami Leányiskola néven működött. A város 1884-ben vette meg a Deák téren a telket, melyen 1885 nyarán kezdődött meg az iskola önálló épületének építése, Hauszmann Alajos tervei alapján. A Felsőbb Leányiskola, más néven a Leánylíceum 1886. szeptemberében nyílt meg a diákok előtt. Az intézmény 1888-ban hatosztályossá bővült, ekkor már egy éve internátussal is rendelkezett.
Amennyiben szeretnének bővebben is olvasni az iskola múltjáról, ezt a kiadványt ajánljuk figyelmükbe.
Kelényi Ferenc: Az első soproni felsőbb leányiskola a XIX.században
Hozzászólások
A kövezet-, vagy útvám szedésének engedélyéért a közlekedési, majd átalakítása után a kereskedelmi
minisztériumhoz kellett folyamodni, amely meghatározott időre és kizárólag a város belterületére adta azt meg.
(1890. évi I. törvény-czikk a közutakról és vámokról. 81-92. §.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A '30-as években az útadó közvetlen beszedése (a vámházak lebontása) után, az útadó alapja a föld-, ház-, társulati-, tantiéme- és általános kereseti adó volt, ezek 10%-át kellett évente leróni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igy lép elő a mellékes látnivaló főtémává. Az épület 130 éve alatt vajon összesen hány szép leányzó okítását, művelését szolgálta. Ha csak a kezdeti 6 osztályt vesszük, átlag 20 fővel, ez akkor is 6x20x130=101400 Ez is tekintélyes létszám, a tényleges szám ennél v.sz. jóval több. Ez a beruházás nagy valószínűséggel megtérült. A korabeli építészt a terv célszerűsége mellett az épület időtállósága is dicséri. Mónikát pedig az ismételt közzététel. Köszönjük!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Talán azért, mert a leányiskola több képen is szerepel, de így láthatóan a vámház csak itt.
Ha már leányiskola, itt működött az egyik hadikórház is, ahol a frontról érkezettek közül sokan meggyógyultak, de sokan már csak a bánfalvi Hősi temetőben leltek örök nyugvóhelyet.
>1942-ben felfüggesztették a tanítást a M. kir. áll. leánylíceumban. Itt rendezték be az 526. sz . honvéd hadikórház parancsnokságát és és 1.sz. egységét. A 2. sz. egységet az Isteni Megváltó Leányai Szt. József intézetében (Fürdőház utca), a 3. sz egységet az Evangélikus Népiskola épületében (Deák tér) helyezték el.
A kórház parancsnoka Haiszer János őrnagy orvos volt.
Az iskola később József Attila Gimnázium, majd József Attila Postaforgalmi Szakközépiskola néven volt ismert. Jelenleg a NYME Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar - Alkalmazott Művészeti Intézménye működik itt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekes még a képen , az "üres" Lővereken kívül a sétatér közepén álló kis vámház (amint már más kép kapcsán is megjegyeztem), ahol az Erzsébet utcán járművel (ökrös szekér, batár, omnibusz, hintó stb.) közlekedők leróhatták az útügyi hozzájárulást (adót)....