Flandorffer Ignác az 1860-as évek elején kezdeményezetett gyűjtést egy Sopronban felállítandó szegényház javára, 1868-ra pedig már jelentős összeget, 5000 forintot sikerült a nemes célra összegyűjteni. Miután a működési költségek rendelkezésre álltak, a városi tanács feladata volt egy megfelelő épület biztosítása. Egy, a Balfi úton korábban malomként működött, majd kaszárnyává átalakított épületre esett a választás, melyben némi késlekedés után az 1870-ben létrehozott Szegényápolda Alapítvány 1873. március 2-án megnyithatta az akkor 70 ápoltnak menedéket biztosító intézményt. Tizenegy évvel később, 1884-es soproni látogatása alkalmával I. Ferenc József látogatást tett a Szegényápoldában, melynek emlékét ma is emléktábla őrzi. Az intézmény nevét a városi közgyűlés 1923-ban Polgárotthonra változtatta. A háború után rövid időn belül két újabb névváltozás következett: 1949-től Sopron Város Szeretetházára, majd 1951-től Szociális Otthonra változott az elnevezés. Napjainkban Soproni Szociális Intézmény Idősek Otthona néven működik a létesítmény.
Felvételünk az 1950-es években mutatja a Balfi út és a Híd utca találkozásánál álló épületet.
|1|
A város már hetek óta a királyvárás lázában égett; fásítottak, szépítettek, javítottak, díszítettek. Az egész város olyan volt, mint egy nyüzsgő méhkas. A fúvószenekar gyakorolt, a díszszázad masírozott, az ünnepi bizottság elnöke Printz tanácsnok buzgón írta a köszöntőt. Legizgatottabb a Tiszti Leánynevelő Intézet (későbbi ruhagyár) igazgatója volt, hisz az ő kápolnájuk felszentelésére érkezik a fenséges küldöttség.
|6|
Május 31-én, szombaton már kora hajnalban megindult a munka, az utcákat fellobogózták és girlandokkal díszítették - az alig beépített Indóház, ma Kossuth Lajos utcát a város költségére. Egy díszszázad a déli vasút előtt, egy pedig őfelsége szállása, a [Magyar Király szálloda] előtt sorakozott fel. Felállították a király útját szegélyező díszsorfalat is, melyben mint a jövő ígéretes virágai a soproni iskolák diákjai virultak.
Az uralkodót és kíséretét szállító szerelvény pontban fél nyolckor megérkezett. Ferenc József fogadta a díszszázad tisztelgését, körbeintett, majd lassan elindult a feldíszített hintók felé.
Idősebbnek nézett ki, mint a kora. Testtartása kicsit hajlott, méltóságteljes ráncokkal barázdált arcán nyájas mosoly játszott. Fáradt volt, kicsit kedvetlen. A látogatás is untatta már, városok, köszöntők, beszédek, audienciák. Mindig ugyanaz, ugyanúgy, csak a helyszín változik. De a király fegyelmezett katona és kötelességtudó uralkodó volt, tudta a dolgát.
|9|
A négy egyszerű fekete hintó méltóságteljesen haladt az éljenző, virágokkal, kicsi zászlócskákkal integető tömeg sorfala előtt. Végighajtottak az Indóház (Kossuth L.) utcán, melynek torkolatában, a hajdani Újteleki kapu helyén, Hauser Károly rajztanár tervei alapján készült gyönyörűséges díszkapu állt. A Hosszú soron, (Rákóczi utca) a Promenádon (Széchenyi tér) keresztül érkeztek a Várkerület elején álló szállodához. Az öt szobából álló királyi lakosztályt Beer Eduárd soproni bútorkereskedő elegáns, szép bútoraival tették fényűzővé.
Az audiencia reggel 9 kor kezdődött, felsorolhatatlanul sok résztvevővel; megjelentek a város, a megye hivatalosságai, a királyi törvényszék előkelőségei, az egyház képviselői.
|7|
|8|
Ezután a királylátogatást tett a Szent Mihály-templomban, a Szegényápoldát , melynek falán ma is ott az emléktábla, és az Orsolya zárdában is.
Az ebéd csalódást okozott a nagyreményű soproni vendéglősöknek, hisz Ferenc József saját konyháját utaztatta Sopronba is, így nem kápráztathatták el a fenséges vendégeket.
|2|
A Tiszti Leánynevelő Intézet tárt kapukkal várta őfelségét. A kandeláberek ragyogtak, a bejárat előtti gyalogjárót is lelkiismeretesen felújították. Pedig a zsúfolt programokkal terhelt császár csak egy gyors pillantást vetett a körben álló urakra, és határozott léptekkel indult a kápolna felé. A bent várakozó hölgyek elegáns feketében az urak díszmagyarban pompáztak, a növendékek fehér ruhában virággal a kezükben állva fogadták az uralkodót. A misén többek között Unger kisasszony elénekelte Cherubini Ave Mariaját, a helybéli műkedvelők pedig Haydn vokál miséjét adták elő igen szépen.
|3|
Délután a király meglátogatta kedvenc udvari borszállítója, Flandorffer Ignác pincészetét. Sokra becsülte ezt az embert, tehetségét, szorgalmát. Soproni látogatása alkalmából közintézményeken kívül csak őt kereste fel, ezzel is kifejezve nagyrabecsülését.
|5|
„A Somfalvi utca felől érkezett, ahol is Flandorffer Ignác és Pál fogadta és végigjárták vele a pincéket. A király egy-egy pohár soproni és ruszti bort ivott és ezekkel a szavakkal köszöntötte Flandorffer Ignácot: Ich trinke auf ihr Wohl und auf das Gedeihen ihres Hauses. Emelem poharam az Ön egészségére és házának boldogulására.
|4|
A telep megtekintése után a kerten át jött a Kossuth utcába, hogy ott ismét kocsiba szálljon. Amikor meglátta, hogy a villa kert felé néző teraszán, amerről szabad lépcső vezet a kertbe, hölgyek állnak – Flandorffer Pálné Bauer Ilona és néhány rokonasszony –, megkérdezte, kik azok, mondván: „Da sollen wir zuerst die Damen begrüssen” (Nos hát nekünk először a hölgyeket kell üdvözölnünk) és eltérve a megállapított útvonaltól, odament és Flandorffer Pálnéval beszélgetett. A látogatást emléktábla örökítette meg, mind a pincében, mind a telep első két udvarát összekötő kocsi átjáróban a torony alatt.” Horváth Zoltán
A császár másnap hazautazott.
Az Oedenburger Zeitung Nyílt tér c. rovatában a király kísérete köszönetet mondott a városnak a szívélyes fogadtatásért.
|10||11||12|
/Sopronban öt helyen állítottak emléket a királylátogatásnak, ebből napjainkra a fent bemutatott három emléktábla látható csak, ezek is kapualjakban, a járókelők szeme elől rejtve. A negyedik emléktábla, mely a Széchenyi István Gimnáziumban volt, ma már nincsen meg, a Bécsi-dombon állított és azóta elbontott emlékműről ide kattintva olvashatnak. - A szerk./
***
Forrás:
- Dávidházy István: I. Ferenc József Sopronban 1884 május 31-június 1. S.Sz.: 2001/3.
- Horváth Zoltán: ifj. Flandorffer Ignác élete és munkássága 1816-1891. S.Sz.: 1994/4. és 1995/2.
- Csorba László: Az állam első hivatalnoka (Ferenc József 1830-1916) in.: Szvák Gyula vál.: Koronás portrék. Kozmosz Könyvek, 1987.
A szálloda a mai Korona Üzletház helyén működött.
Comments
Horváth Zoltán: ifj. Fiandorffer Ignác élete és munkássága (1816–1891), Soproni Szemle, 1995/2. p.12.
Heimler Károly: Sopron topográfiája, 1936. p.63.
https://soszi.hu/idosek-otthona/ - Letöltve: 2020.09.18.
Hozzászólások
A közelmúltban Horváth Péterpál segítségével kerestem nagymamám dohányboltját, ami gyermekkori emlékeim szerint a Balfi út és a Híd utca sarkán volt. Akkor arra jutottunk, hogy a szociális épület mellett, a Híd utca oldalában volt. Ezen a fotón ott van, ahol emlékeim szerint is volt, a torony aljában. Sajnos a dohányáruda további sorsáról már nincs információm.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor az volt a feltételezett megfejtés, hogy a Bécsi úton volt az üzlet: https://sopronanno.hu/bejegyzes/dohanybolt-sopronban
Kérlek, István, fusd át mégegyszer az ott leírtakat, ezek szerint a személyes emlékek mégiscsak felülírják a címtárakat. Ha valóban ez volt az az üzlet, akkor azt a bejegyzést korrigálom, és beleteszem ennek a képnek a linkjét, illetve itt is hivatkozom az ottani képre. Köszönöm előre is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Móni! Nagymamám első dohányboltja a Bécsi úton volt. Később kapta meg a fotón látható boltot, ezért nem kell korrigálni a korábbi bejegyzést. Mindkét bolt esetében Horváth Péterpál nyújtott segítséget, a Balfi út és Híd utca sarkán látható bolt esetben a Régiségtárban közzétett fotó alapján.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értem, az elkerülte a figyelmemet, hogy két boltról beszélünk. Akkor kerek a történet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A torony és benne egy kis harang, mely ma már csak ritkán szólal meg, egy kápolnába hív, melynek mennyezetét ifj. Storno Ferencnek az irgalmasság hét cselekedeteit ábrázoló allegorikus festménye díszíti.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 60-as évek végén kamaszként ott vettem darabra "mezitlábas" Szimfóniát.2 ft-ért 9 szálat kaptam.
A trafikot Gál Gergő vitte.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Válogatás a Facebookos oldalunkra írt kommentekből.
-Úgy emlékszem, hogy a torony alatti kis üzlet dohánybolt volt, egy idős bácsi vezette. Naponta jártunk hozzá 10 fillér volt 1 db stollverk
- Mellette tejbolt. Tejeskannával jártunk oda friss kimért tejért.
-Hatvanger Irén néni volt a boltos sokáig. A tejes kannába hoztuk a tejet, tejfölt, túrót - kimérve.
-Igen, a Kóbor Mici néni volt a tejboltos, és a dohányboltos neve is eszembe jutott, Gál bácsi.
- Később órás lett; Tiktaknak becéztük, az üzlete az Árpád utcában van jó ideje.
-A torony alatti helyiségben, később már, a Zach Zoltán órásmester első műhelye IS volt. Most az Árpád utcában működik, már jó ideje.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
I. Ferenc József 1848.12.02-től osztrák császár, 1867.06.08-tól magyar király, mindkét "tisztségét" 1916.11.2-én bekövetkezett haláláig betölti. (68, ill. 49 év, ha jól számolom)