Az alábbi visszaemlékezést Moser Aranka írta honlapunknak az egykori úttörőzenekarról. A szintén Aranka által küldött képek csücskében lévő "Kép leírással" feliratra kattintva a fotókhoz tartozó leírások - dátumok, helyszínek - érhetők el.
"Talán már kevesen emlékeznek ránk, pedig mi ébresztettük a bánfalviakat minden akkori neves ünnepen, adtunk térzenét a városban. Szó szerint mi voltunk a kedvenc. Érdemes tudni, hogy Tarján János bácsi a karnagyunk gondolt egy nagyot és körbejárta Bánfalva lakóit, hogy gyereket összeverbuválja egy fúvószenekar tagjainak! Ezek a srácok, lányok nem voltak muzikalitással megáldva, ha csak annyira nem, amit egy ének órán el tudtunk sajátítani. Fogalmam sincs milyen elgondolásból született, de János bácsi belefogott és sikerre vitte!
Én úgy emlékszem, hogy 1963/64-es tanévben kerültem a zenekarhoz, mint az ország egyetlen női nagydobosa. Az alakulás időpontjában sajnos nem vagyok biztos, talán az 1962/63 tanévre tehető. A zenekarnak a korai felállásában 34 fiú és 7 lány tagja volt. Aztán ahogy lenni szokott, lemorzsolódtunk az évek során.
Leginkább iskolánk ünnepein szerepeltünk, Himnusz, Indulók, Polkák voltak a repertoárunkban. Szívvel-lélekkel játszottunk, tettük János bácsiért, aki sokat küzdött a zenekar fennmaradásáért.Hívtak minket Ausztriába és Franciaországba, de az akkori úttörő vezetőség és a párt mind ezt nem engedte. A legnagyobb sikerünk egy csillebérci szereplésünk volt kezdetben 4, majd 6 hetes ott-tartózkodás lett belőle. Igazából nincs jó emlékem róla, mert rengeteget fáztam, áztam a sátrunkban!
Megemlíteném még azt, hogy 1966 kora tavaszán titokban az akkori SZOT-Üdülőben megszállt Dobi István, az elnöki tanács elnöke, Tarján János bácsi, a karnagyunk megneszelte és összetrombitált minket előző este és kora reggel fúvós ébresztővel ébresztettük a miniszterelnököt. Nagy sikerünk volt! Engem ért a megtiszteltetés, hogy köszöntsem őt az iskolánk és zenekarunk nevében a szobájában!Dobi István az iskolánknak egy értékes piszton hangszert ajándékozott."
A képek szereplői - Moser Aranka leírása:
- 1-es kép:
- Első sor: Knábel Imre (basszus), Roll Richárd (basszus), 2 fiú basszusra nem emlékszem, majd Román Jenő, Kósa Gyula, Potyondi Pál (kisdobos), Moser Aranka (Nagydobos), Foltin Pál (cintányéros)
- Második sor: Hauska Ferenc (klarinétos), Gritsch János (klarinétos), Dancsecs György v. Gyula, Horváth István (klarinét), Nagy Ferenc (klarinét), Moser Ferenc (klarinét), Nagy Zoltán (szárnykürt), Nyeste András (szárnykürt vagy Sz-trombita), Kékesi János (trombita), Végh Tibor (klarinét)
- Harmadik sor beljebb: Varga József (klarinét), Varga Ilona (klarinét), 1 leány nem jut eszembe, Román Mariann (klarinét), Bális Rozália (Sz-trombita), Benedek Mária (Sz-trombita), Horváth Valéria (Sz-trombita)
- Negyedik sor: Heves László (pozan), Tóth Sándor (tenor), Tóth Imre (tenor), Tarján János karmester, Heves Ferenc igazgató, Ruisz Jenő tanár és rajparancsnok, Kakas János (szárnykürt), Horváth Vilmos (szárnykürt), Kiss Lajos (szárnykürt)
- Ötödik sor: Horváth Károly? (a lehajtott fejű), Grebenár József (kürt), Baranyai János (kisdobos), Móricz István, Vargyas Endre (kürt)
- Hatodik ülő sor: 1 fiú nem ismert, Tompos László (trombita), Knabel János (trombita), Roll Péter (kürt).
- 2-es kép - akik látszanak:
- Első sor: Kiss Lajos, Kakas János
- Második sor: A kotta állvány előtt, Végh Tibor, Sydorkó Éva, Benedek Mária, Horváth Valéria és Bális Rozália
- Harmadik sor: Roll Péter, Román Jenő, Knábel Imre (basszus)
- Hátul áll: Foltin Pál és Moser Aranka
- 3-as kép:
- Első sor: Kiss Lajos, Kakas János, Horváth Vilmos, Horváth István, Varga József nem látszik a kottától, majd Nagy Feri.
- 4-es kép:
- Benedek Mária, Bális Rozália, Horváth Valéria.
- Hátul: Foltin Pál, Moser Aranka, Potyondi Pál.
- 5-ös kép:
- Tarján János karnagy
- Alsó sor balról: Vargyas Endre, Tóth Sándor, nem ismerem, Tóth Imre, Varga József, Nagy Ferenc, Horváth István, Horváth Vilmos, Kakas János feje már nem látszik.
- A második sorból: csak a Gritsch János látszik a Tóth Sanyi és Roll Ricsi között.
- Hátsó sor balról: Roll Richárd, Knábel Imre, Baranyai János, Moser Ari, Foltin Pali, Potyondi Pali.
- Az épület sarkán Nemes László tanár úr áll.
- 6-os kép:
- Baranyai János, Potyondi Pál, és Moser Aranka
- 7-es kép:
Akkori Lenin körúton az Oroszlán patika előtt vonulunk el.- Dirigens: Baranyai Terézia, mögötte Ruisz Jenő tanár
- Jobbról-balra: Horváth Károly, Knabel János, Nem tudom, Moser Ferenc, mellette szintén nem ismerem fel.
Hozzászólások
Kedves Aranka, mi tartozunk köszönettel, hogy megkaphattuk a képeket.Aki minket ismer vagy valaha is velünk dolgozott, az tudja, hogy az egyetlen és legfontosabb célunk, hogy értéket mentsünk. Kicsit zavarba is hoz a sok kedves szó, a Sopron anno-n nem mi számítunk, csakis a közös munka. EGYÜTT=MŰKÖDÜNK!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sziasztok!Kõszöntök mindenkit! Van egy kérdésem,ki emlékszik még erre:3911-es Kossuth Lajos természetjáró úttörő csapat
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ildikó! Köszönöm! A szám és a név megvolt de a természetjáró valahogy kimaradt! Erre jó az EGYÜTT-KÖZÖSEN és kikerekedik belőle a teljes!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha szabad hozzá tennem még valami igen csak személyes megjegyzést a 4-es képhez. Foltin Pali és én közöttem az a néni a Moser ómami, Pali mellett pedig a hallgatóságban a Véger nagymami áll, (szemüveges) Ők a nagyszüleim, ritka pillanatok egyike, hogy együtt vannak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Boldogságos Nap!
Köszönöm szépen Kótai Mónikának és Wallon-Hárs Viktornak, hogy lehetővé tették, hogy a "Sopron Anno"-ban megjelenjenek a letűnt úttörőzenekarunk képei!