Csengery Antal (1822-1880) politikus, közgazdász, publicista, a Magyar Tudományos Akadémia másodelnöke, a Magyar földhitelintézet igazgatója, országgyűlési képviselő. Nagyváradon és Debrecenben tanult. Már 1841 az Akadémia levelező tagja, 1858-tól rendes tagja, majd '71-től alelnöke. Korábban Pozsonyban országgyűlési tudósító, majd 1845-től 1848-ig a Pesti Hírlap főszerkesztője. A szabadságharc bukása után elmenekült Pestről, majd 1861-től már képviselőként dolgozott. A polgári iskolák "szellemi atyja", az ő munkásságának eredményeképpen iktatták törvénybe 1868-ban a polgári iskolákat. A képen a Sopronban róla elnevezett utca látható 1942 telén. A felvételt Klausz Emil készítette és ifj.Sarkady Sándor küldte el a Sopron annonak.
Hozzászólások
Igen, a TÜZÉP-et akkor tőled tudtam meg. Van róla egy remek képem, de eddig éppen azért nem kerülhetett fel az oldalra, mert nem tudtam behatárolni, hol készült. Így akkor már nem lesz gond.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor annyit pontosítok, hogy a Mátyás kir. utcával nem volt teljesen határos a TÜZÉP, mert néhány kisebb családi ház volt még a Csengery utcában is, kb. a mostani vidéki buszmegálló magasságáig, továbbá a mostani kollégium (FEP) épülettel kezdődő házsor is állt a Mátyás kir. utcában. Innen/ezektől keletre terült el a "nagy" TÜZÉP...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most jól jönne egy térkép... Van egy '43-as valahol, megnézem majd.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Volt a régi TÜZÉP-nek egy hosszú iparvágánya,ami a mostani Gysev kertészetnél lévő öregcsonka nevű tárolóvágány folytatása volt,és kiment a mostani SPAR üzleten túl kb.a mostani lakótelep vonaláig!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
No, ezt (sem) tudtam, köszönöm, lassan betájolom a helyet teljesen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nagyon pontosan: épp középen szelte ketté a TÜZÉP területét az iparvágány...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kissé elemezve a fényképet pár dolog még érdekes lehet: a hógolyózó fiuk egyike "zsinóros" kabátot és iskolai egyensapkát visel, a hölgyek pedig a kezüket "muff"-ban melegítik. (szőrmés, hengerszerű kiegészítő volt és nyakba akasztva hordták).
A kereszteződés után, a bal oldalon, a második ház után jól látszik egy kert bejárata. Az egy gyönyörű gyümölcsöst rejtett, ahol minden megtermett és gyerekként sokat jártam, segíteni az idős néninek, (Horváth néni?) aki a terményeket a Batsányi utcában lévő zöldség-gyümölcsboltjában árulta. Ez a bolt a későbbi Borostyán cukrászdával- ferdén- szemben álló épületben volt. Kovács Péter erről tud még többet. Nagyon sok élmény köt ehhez a környékhez, mivel a következő kereszteződés, bal oldali sarokházában nőttem fel. (Erzsébet utca 19.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rezső, tudom, hogy a Csengeri utcához nem sok köze van, de a muff csak a kislányok nyakában volt felakasztva, a felnőtt hölgyek ilyet soha nem tettek. Szükség esetén csak az egyik kezüket vették mi a muffból, a bennmaradt kéz tartotta ezt a divatos csodamuffot. Ezt saját megfigyelésem alapján állítom, még "nyakba akasztós" koromban kezdtem gyakorolni a felnőtt dámákra jellemző mufftartó módot, de mire sor került volna arra, hogy gyakorlatban is hasznosítsam ezt a megszerzett tudásomat, szerencsére kiment a divatból.....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Tacsi! Kösz a kiegészítést...ügyes kis "kézség" volt. Manapság az i-Phone-ok, MP-3-ak, stb. elrejtésére is lehetne őket használni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A bolt nem működött sokáig. Akkor még Wälder József utca 7. szám alatt, az 1948-ban megszüntetett Laschober pékség boltja helyén volt. Sajnos a néni nevére én sem emlékszem.
Az utca a 50-es években Batsányi János költő nevét vette fel, a házszám is 5-re változott. Emlékeim szerint a 60-as évek elején a boltot megszüntették, utcai bejáratát befalazták, lakás lett belőle.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban a '60-as évek elején szűnt meg a bolt, mert én csak 1964 nyárig mozogtam a környéken, de a kipakolásban még részt vettem. Sőt, egy ideig üresen állt...
(A néni, /néhai/ Horváth Géza, színházi műszakis, nagymamája volt)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyszer erről a képről azt írtam, hogy olyan "nagy volt" a Csengery utca forgalma az '50-es évek végén, hogy a barátaimmal a lefagyott úton korcsolyáztunk, le a Kőszegi útig... Csak néha-néha zavarta ezt meg egy tüzelőt szállító lovaskocsi, mivel a TÜZÉP a Mátyás kir. utca, vasútállomás és az Arany J. utca által határolt területen volt.
Ma azonban az tűnt fel, hogy a szemben, a sarkon jobbra, álló házat, miután lebombázták, végre hasonló stílusban építették újjá... ritka példa a város újjáépítésében.