Lackner Kristóf a 17. század első negyedében kezdeményezte, hogy a házakhoz tartozó hosszú kertekben a tehetősebbek kerti házakat építsenek. Ezek a kuruc korban elpusztultak. A 18. század vége felé ismét épültek a külső várfal mentén ilyen kis kerti házak, írja Csatkai Endre a Sopron és környéke műemlékei c. könyvében.
Ennek a kis háznak az építési idejét nem tudjuk, de valószínűen a 19. században épült. Egy 1859-ből származó rajzon, amely a Rák patak zsilipjét ábrázolja, a ház helyén kis fekete téglalap van, feltételezhetően a kis kerti házat jelzi.
A kerti ház szerepel Gantner Antal 1925-ben a zsilipről készült fotóján és Csatkai Endre 1930-ban készült képén is. Akkor a Vörösmarty utcát még nem nyitották meg. De egy olyan képen is látható, amelyen a Winkler Oszkár által tervezett Frankenburg út 6. számú ház is rajta van, ami 1935-ben épült. Ekkor már megnyitották a Vörösmarty utcát - 1934-ben - , a kert a Jókai utca sarka lett. Valószínű, hogy a háború áldozata lett a kerti ház. Többen emlékeznek, hogy az üres telken, aminek a bejárata a Vörösmarty utca felől volt, tűzifát és szenet árultak a háború után. Ma a helyén a '60-as évek elején épített társasház áll, amit Rábai János tervezett. A lakók 1966-ban költöztek be, emlékezik Tarcsai Mária.
(Az első felvétel Hárs István fotója, feltehetőleg az 1950-es években készült, a második fotót Csatkai Endre készítette az 1930-as években.)
Azt írtam, hogy a kerti ház valószínűen a háború áldozata lett. Amennyiben
Hárs István fotója valóban az 1950-es években készült, akkor később bontották
le. Nagyapámék a Kossuth utcában laktak, így elég sokszor jártam arra. Volt
olyan érzésem, hogy láttam a házat, de nem voltam biztos benne.