Petőfi Sándor szobra eredeti helyén (Kalmár István felvétele)
1
Emléktábla az Újhelyi-ház Petőfi téri homlokzatán (Bárdics József felvétele)
2
A silbakoló Petőfi Jankó János rajzán (a színezés dr. Friedrich Károly munkája)
3
1974-ben állították fel az akkorra már 68 éve a költő nevét viselő téren Petőfi Sándor szobrát, nem messze attól a helytől, ahol soproni tartózkodása alatt 1839-40-ben őrt állt a [zöldhajtókás, sárgapitykés közlegény].
Lisztes István szobrászművész alkotásának alakja éppen abból az irányból szemléli a teret, mint egykor a katonáskodó költő, hiszen Petőfi a mai Újhelyi-ház helyén állott három épület egyike előtt - postaház - teljesített szolgálatot a téren. Ha nem is pontosan azon a helyen, de az épület térre néző homlokzatán 1948 óta emléktábla (2. kép) is őrzi az egykor itt silbakoló közlegény (3. kép ) emlékét, aki unalmas óráiban körbenézve még a mai Liszt központ helyén állt Olaszbástyát is láthatta.
Bár szobrot csak 1974-ben állítottak neki, a költő soproni tartózkodásáról a már említetten kívül két tábla is megemlékezik a városban: egy a tértől nem messze található egykori, Petőfi által gyakran látogatott diáktanyának otthont adó épület homlokzatán a II. Rákóczi Ferenc utcában, egy pedig a Halász utcai egykori fiúiskola, ma általános iskola homlokzatán, hiszen ezen a helyen állt egykor az a kaszárnya, ahol Petőfi szolgált.
A tér átalakítása és a mélygarázs építése során a szobor raktárba került, majd 2011-ben, immár arccal egykori őrhelye felé, a színház előtt állították fel ismét.
A szabadságharc költőjének soproni katonaéveiről honlapunkon részletesen ebben a bejegyzésünkben olvashatnak.
A költő rövid soproni tartózkodásáról a mai napig a legátfogóbbnak tartott, Dr. Csatkai Endre által jegyzett kötet ismertetője ide kattintva érhető el.
Részlet Petőfi Ivás közben (1844) c. verséből:
"Zöldhajtókás, sárgapitykés
Közlegény...
Egész a közlegénységig
Fölvivém!
Jó: bakancsom hogy hamar lerúghatám;
Még idővel degradáltak volna tán. "
Kép keletkezési ideje
1989
Kapcsolódó bejegyzés
Az Általános Polgári Fiúiskola épülete az egykori kaszárnya helyén
1
Petőfi Sándor emléktáblája az intézmény homlokzatán (Bárdics József felvétele)
2
Az egykori Halászkaszárnya
3
Sopron zenetörténete megszólal a házakból.Ennek a háznak az emléke 1840-nel kapcsolatos...
1
Akkor történt, hogy egy 32 éves fiatalember, Liszt Ferenc volt a neve, koncertet adott ...
2
... s a koncertre szeretett volna bejutni hozzá a szemközti sarkon őrt álló kiskatona, de katonaruhában nem juthatott be oda, ...
3
... barátai civil ruhát szereztek számára - becsempészték. A kiskatona Petőfi volt.
4
A hölgyek odáig voltak Liszt Ferenctől, másnap, amikor meghívták egy zenedélutánra, amikor belépett, a hölgyek nekiestek, kilopták a cilinderéből a kesztyűt, apró darabkákra tépték és minden dáma kapott egy darabkát a világhírű kesztyűből.
5
Liszt neve után a következő templomban találkozunk ismét egy hírességgel, Altdörfer Keresztély, orgonista - egyébként orgonisták vezették a zenei életünket -, ez az orgonista zenetanár is volt ....
6
... egy alkalommal egy hallgatót hoztak eléje, mondjon kritikát, mit tud. És ő játszatta. Egy népi motívumgyűjteményt játszott el neki, s nem engedte, hogy abbahagyja. Egy órán, sőt még azon túl is játszatta, játszatta ....
7
... végül az ottlévő pedagógusokhoz és szülőkhöz fordulva azt mondta: "Vigyázzatok erre a fiatalemberre, lehet, hogy erről egyszer a világ beszélni fog! Ilyen zsenit én még nem hallottam!" A zseni neve Bartók Béla volt.
8
A Rákóczi utca 9-es számú ház 1960 körül
1
Petőfi Sándor emléktáblája a Rákóczi utca 9-es számú házon (Bárdics József felvétele)
2
4923-2924
Évszámos térképre
A bejegyzés létrehozása: 2018. január 10.