A szomszéd utca egyik házának kapuja fölött a Brandenburgi választófejedelem címerpajzsa
1
A fejedelem az unokahúgának megszerezte ezt a szép udvart, Eggenberg hercegnő ideköltözött ...
2
... és itt prédikálhattak a luteránusok számára, amikor nem volt templomuk.
3
A konkurencia, az ellenreformáció a túlsó oldalt szemelte ki magának, egyik helyen szép szóval hódították a híveket ...
4
... itt pedig mindenféle más széppel, rárakták a szép barokk kaput ...
5
De a bombázás elárulta, mi volt a kapu alatt, és előkerültek a timpanonok. A csúcsíves kis képekben így jelentkezik a középkor a 13.-14. századból ...
6
A belső pompa Pietro Conti luganói stukkóművész remekműve
7
A szépen faragott padok felett mintha kőcsipke díszítené a templombelsőt.
8
A szép templomot azonban sokszor hiába ajánlom vendégeim figyelmébe, a férifak sokszor azt mondják: szép a templom, szép a stukkó, de hol van az, hogy "egy templom - egy kocsma?"Ugratni akarnak.
9
És akkor megfordulok, és vele szemben ott van egy "Haladás" nevű nagyszerű vendéglátóegység. Az "Egy templom - egy kocsma" ismét itt van előttünk. És ilyen kis fülkékben szidják a Műemlékvédelmet a soproniak.
10
Ha azt mondják, sokáig tart a Műemlékvédelem, akkor ezt a képet szoktam megmutatni 1945-ből. Így nézett ki ez az utca a bombatámadás után...
11
... ma pedig így néz ki.
12
A színek kombinációját is ügyesen oldották meg, ---
13
... hogy visszaadják ennek az utcának a hangulatát.
14
Itt található a szép paplak az evangélikus templom mellett ...
15
... egy gyönyörű szép udvarral. Ez is a Templom utca egyik érdekes épülete.
16
Az itt bemutatott diák Dr. Friedrich Károly 1985. július 25-i előadásnak felvételei. Honlapunkon a közel 500 képből álló anyag jelentős hányadát részletekben közöljük, kiegészítő szövegek nélkül, a képaláírásokban Kari bácsi az adott képhez elmondott sorait részben idézve, néhol minimálisan átfogalmazva. A sorozat részei a “Szép Sopron!” címkére kattintva listázhatók ki.
A felvételek bemutatásával célunk egyrészt az értékmentés, másrészt lehetőséget szeretnénk biztosítani az érdeklődőknek az egyes képkockák alapos átböngészésre, többféle módon történő nagyítására.
A fizikailag rossz állapotban lévő diákat megtisztítva, a jelenkor legmodernebb eszközeivel digitalizálva, szükség esetén digitálisan javítva adjuk közre.
A fotósorozatok nem pótolhatják az eredeti vetítést, de biztosak vagyunk benne, hogy ahhoz remek kiegészítésül szolgálnak. Minden bejegyzés alatt feltüntetjük a YouTube-on elérhető, közel másfél órás anyag linkjét, ahol Kari bácsi magával ragadó lelkesedéssel mesél a felvételekről.
Köszönetünket fejezzük ki Dr. Friedrich Andrásnak azért, hogy rendelkezésünkre bocsájtotta a diasorozatot, Friedrich Rezsőnek a szervezésben nyújtott segítségéért, illetve Kővári Annának és G. Nagy Lászlónak, akik áldozatos munkával megmentették az enyészettől az anyagot és digitalizálták azt.
Sorozatunkkal Dr. Friedrich Károly, Kari bácsi emléke előtt tisztelgünk.
Kép keletkezési ideje
1985
Kapcsolódó és ajánlott link
A bejegyzés létrehozása: 2017. november 4.