Sopron középfokú és középszintű iskolái a 19. században

Keresés az archívumban

Címke
Szerző
Kiadás éve
2005

Részlet a Bevezetésből:

"A kutatás időhatára a "hosszú 19. század" : az 1777-tói 1921-ig terjedő időszak. A kezdő évszámot könnyű volt kiválasztani, hisz az 1777-es Mária Terézia-féle Ratio Educationis az egész 19. századi oktatási rendszer alapja. Annál több problémát okozott a záró évszám kijelölése. A 19. századi iskolarendszer kiépülésének ívét, kereteit az oktatási törvények és rendeletek adják. Az 1880-as években kialakított és törvényekkel meghatározott szisztémán csak az 1924-es középiskolai törvény változtatott nagyobb mértékben, illetve a közoktatást teljes egészében megreformáló, 1935. évi közoktatási törvény.
Mindkét dátum átnyúlik a 20. századba, az előző századétól erőteljesen eltérő politikai, gazdasági, társadalmi viszonyok közé. 1914 vagy 1918 határkőként használt "klasszikus"évszámok : az első világháború kezdete és vége, a monarchia felbomlása a hivatalos történettudomány által elfogadott, általánosan használt korszakhatár. Úgy gondolom, hogy a soproni iskolák életében nem a háború, nem is a Tanácsköztársaság, hanem 1921, a népszavazás éve az igazi töréshatár. A háborús idők terheit viselő iskolák egy részét kiürítették, az ország más vidékeire költöztették az 1921. december 14-ét megelőző hetekben, hónapokban. Az elcsatolásokkal iskolai vonzáskörzetének javarészét elveszítette a város. Az időhatárt ugyanakkor nem tekintettem szigorúan meghúzott, át nem léphető vonalnak, hisz az iskolai élet 1921 után is folytatódott : ahol a népszavazást követő néhány év eseményei valamilyen okból szervesen kapcsolódnak az előzményekhez, ott erre néhány sorban vagy lábjegyzetben utalást teszek, Mindazonáltal az 1920-as évek történéseinek feldolgozását már nem vontam be a kutatás körébe.

A címben szereplő "középfokú" és "középszintű" iskola fogalma a szakirodalomban sem pontosan tisztázott. A jeles neveléstörténész, Mészáros István definíciója szerint középszintű iskolának nevezzük azokat az általánosan képző oktatási-nevelési intézményeket, melyek az iskolarendszer alsó és felső szintje között helyezkednek el, és általában a felső szintű tanulmányokra képesítenek, mint például a gimnázium és reáliskola. Ezeket az iskolákat a pedagógiai szakirodalom a 19. században kezdi elkülöníteni a szakirányú iskoláktól, ekkor kezdik középiskolának nevezni őket. A középfokú iskola -mint például a polgári vagy a felsőbb leányiskola - abban különbözik a fentiektől, hogy bár az alapfokú iskolára épül, nem teszi lehetővé a továbbtanulást felsőfokokon, innen csak középszintű szakképzést adó iskolákba (például a tanítóképzőbe, vagy a felsőkereskedelmi iskolába) léphetnek tovább a tanulók. E két iskolatípusba sorolható soproni középiskolák történetét dolgoztam fel : számba vettem minden olyan tanintézetet, amely az elemi iskolánál magasabb szintet képviselt. (A felsőfokú tanintézetekkel, azaz az 1919-ben Sopronba került Bányászati és Erdészeti Főiskolával, valamint a pécsi tudományegyetem 1923-ban létrehozott soproni teológiai fakultásával mivel azok története már kívül esik a tárgyalt korszakon -nem foglalkoztam.)

Bejegyzések, melyekben ezt a kiadványt forrásként használtuk
Horthy Miklós herceg Esterházy Pál fogatában a Széchenyi téren
Horthy Miklós herceg Esterházy Pál fogatában a Széchenyi téren. A kormányzó valószínűleg az evangélikus templomban tartott istentiszteletről hajtat az Erzsébet utcán át a Deák téri avatóünnepségre. Az amatőr felvételt vélhetőleg egy tiszt készíthette.
1
Eredeti méret
Katonák és érdeklődők a Deák téren
Katonák és érdeklődők a Deák téren a küldöttség érkezésére várva. Az első sorban balról a negyedik Kiss János ezredes.
2
Eredeti méret
Horthy Miklós és kísérete megérkezik a Teológia épületéhez
Horthy Miklós és kísérete megérkezik a Teológia épületéhez.A kormányzó mögött vitéz Igmándy-Hegyessy Géza, testőrparancsnok, mögötte kezében kalappal Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatási miniszter. Mögötte a bal oldalon Scholtz Andor szárnysegéd, folyamőrkapitány. A kormányzó takarásában - éppcsak a feje látszik - dr. Vértessy Sándor, közvetlenül mögötte vitéz Somkuthy József tábornok, őt vitéz Molnár Gusztáv szárnysegéd követi.
3
Eredeti méret
A meghívott vendégek az épület előtti díszhelyen
A meghívott vendégek az épület előtti díszhelyen. Az első sorban balról jobbra: Klebelsberg Kuno, Horthy Miklós és vitéz Simon Elemér főispán. Mögötte a második sorban balra vitéz békei Koós Miklós.
4
Eredeti méret
Elöljárók az épület bejárata előtt
Elöljárók az épület bejárata előtt. Az amatőr felvételt vélhetőleg egy tiszt készíthette.
5
Eredeti méret
Az ünnepség egy mozzanata egy tiszt szemszögéből
Az ünnepség egy mozzanata egy tiszt szemszögéből
6
Eredeti méret
Egy tiszt társát fotózza
Egy tiszt társát fotózza. A képen Kiss János ezredes.
7
Eredeti méret
Amatőr felvétel egy gépjárműről
Amatőr felvétel egy gépjárműről, mellyel valószínűleg egy jeles vendég közlekedett az avatás napján. Háttérben a Széchenyi tér és a Templom utca sarkán található épület.
8
Eredeti méret
A bejegyzés létrehozása: 2016. szeptember 30.
Kérjük, ne használja a képernyő nyomtatást a képek másolására! Köszönjük.