„… kacérkodni fogok vele” - Slachta Etelka soproni úrileány naplója 1838–1840

Keresés az archívumban

Helyszín
Szerkesztő
Kiadás éve
2014

Részlet a közreadó, Katona Csaba bevezetőjéből:

Lány tollal: sorvezető Slachta Etelka naplóihoz

„Ő bizonyítá (…) mit még neki mondék, senkivel sem közlé. A kis liba, tán azt hiszi, nekem is oly kevés eszem van, mint neki; bizony! Viszonzám, hogy az ellenkezőről bizonyos vagyok, hogy bármily csekélységet közlék vele, ő mind kicsacsogá s nékem ezáltal, ha nem rosszakaratból is, de szelességből, gondolatlanságból sok kellemetlenséget okozott. Ez őt keseríté, de én örvendtem, hogy alkalmam vala neki tudtára adhatni, hogy mégsem vagyok oly liba, minőnek tart, s hogy jól tudom, hogy ő Buirettenek mondá, miképp dicsérgetem őt, s hogy ezen fiú az egész városban meséli, hogy szerelmes vagyok belé. Ez Lórinak csekélység, mivel ő maga minden hat hétben másba szerelmes. De nékem nem egyenlő, én ezt egy csorbának tartanám jó híremben, ha képes volnék Buirette-be szeretni. Én oly igen gyöngéd érzésű vagyok, minőről persze a soproniaknak s Lórinak à la tęte fogalmuk sincsen.”

A fenti gondolatmenet, amint azt a régies hangzás sejtetni engedi, nem valamiféle, mostanság oly divatos dél-amerikai szappanopera egyik női szereplőjének szívből jövő monológja; pedig tartalmát tekintve az is
lehetne. Ám nem az, hanem Slachta Etelka Sopronban élő hajadon naplóbejegyzése 1839. szeptember 29-éről. A naplóíró által változatos érzelmi élettel vádolt Lóri pedig nem más, mint Buday Laura bárókisasszony, ama bizonyos Buirette pedig a Sopronban állomásozó III. ulánusezred tisztje, Buirette (Piret) Adolf (Jenő) báró.
Nem Valentinák, Manuelák és Juaniták, Carlosok, Josék és Rodrigok tehát a történet szereplői, hanem a reformkor végéhez közeledő Magyarország egyik szabad királyi városának, Sopronnak lakosai: polgárok, vármegyei nemesek, arisztokraták, katonatisztek. Ezt a világot, ennek a mindennapjait, a hivatalos keretek között (és mögött) megbúvó, számos korlát szabdalta hétköznapi élet apró-cseprő eseményeit és titkait, s nem utolsósorban egy fiatal lány gondolatait, érzéseit tárja elénk már-már meglepő őszinteséggel ez a napló."

Az ötkötetes napló első kötete a Hungaricana oldalán teljes egészében elolvasható, illetve le is tölthető.

A bejegyzés létrehozása: 2019. szeptember 17.
Kérjük, ne használja a képernyő nyomtatást a képek másolására! Köszönjük.