Takács Róberttől kaptuk ezt a felvételt,sajnos sem a készítés időpontját, sem a képen szereplő eseményt sem sikerült beazonosítani. Vélhetőleg valamikor az '50-es évek második felében készült a kép.
---
Honlapunk olvasója, Tarcsai Mária segítéségével sikerült megfejteni a felvétel készítésének apropóját, hozzászólását idézzük:
"Ez a katonai díszszázad a volt szovjet hősi emlékmű elé vonul, ahol április 4-e alkalmából díszőrséget álltak, óránként őrségváltással és díszszemlét is tartottak. Lehetséges, hogy a képen látható katonai parádét az 1956. után restaurált és átalakított hősi emlékmű avatása alkalmából tartották, és akkor kezdődött a rendszeres díszszemle. Elég látványos volt, mert később történelmi egyenruhás lovashuszárok is csatlakoztak ehhez az eseményhez.."
Hozzászólások
Köszönöm, Tacsi! Időben is, térben is, minden tekintetben stimmel. Akkor úgy tűnik, ezt megfejtettük. Illetve megfejtetted.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az uniformisok/ruházat is a Tacsi véleményét erősíti!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A facebook-on kialakult vitához annyit tennék hozzá, a határőrségnél még 1973-ban is a csizma volt a rendszeresített lábbeli (kapcával) - lásd 1971-1980/136 képet. A fenti kép keletkezési ideje az 1950-es évek vége -1960-as évek eleje. Ez az uniformis '56 után volt rendszeresítve. Sopronban nem volt honvédség, csak határőrség, szovjet katona csak tisztként, látogatóba fordulhatott elő Sopronban, '56 után (határsáv). A várkerületi részlet jobban felismerhető a fortepan 4063 sz. fotóján, mely elvileg 1960-ban készült (ugyanaz az utcaburkolat, omladozó vakolat, cég- és hirdetőtáblák, stb).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
FB-on írtam hasonlót...köszi Péter a pontosításodat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a katonai dísz század a volt szovjet hősi emlékmű elé vonul, ahol április 4-e alkalmából dísz őrséget álltak, óránként őrségváltással és díszszemlét is tartottak. Lehetséges, hogy a képen látható katonai parádét az 1956. után restaurált és átalakított hősi emlékmű avatása alkalmából tartották, és akkor kezdődött a rendszeres dísz szemle. Elég látványos volt, mert később történelmi egyenruhás lovas huszárok is csatlakoztak ehhez az eseményhez. Jó párszor láttam ilyet, mert nekünk félig-meddig kötelező volt ezen részt venni (gondolom más cégek dolgozóinak is).