A szabadkőművesek már az 1860-as években próbálkoztak páholy alapításával Sopronban, mégis csak 1869-ben alakult meg a "Zur Verbrüderung" nevű soproni páholy. Az alapítók többek között vagyonos polgárok, orvosok, ügyvédek, illetve a Líceum tanárai voltak. Az 1890-es években egyre többször került szóba a páholy nevének magyarítása, melynek hatására a "Testvérülés" név lett a páholy általános elnevezése. A soproni szabadkőművesek alapították az ország első népkönyvtárát,melynek teljes állományát később a városnak adományozták. Számos más területen is tevékenykedtek, alapítottak például Népgyermekkört, ahol szakképzett óvónőket alkalmaztak, illetve volt Rabsegélyező Egyletük is, de az idősek ápolására Szeretetházat is létrehoztak. A Testvérülés 1901-ben vette fel Széchenyi István nevét, s lett Széchenyi-páholy. Saját páholyházukat 1907 és 1914 között építették a Csengery utcában. Az épület freskóját Storno Ferenc készítette. A szabadkőművesség 1920-as betiltása után az épületben a Liszt Ferenc Zeneegyesület Zeneiskolája kapott helyet. A ház feltehetőleg az 1945. március 4-i bombázások során semmisült meg.
Berényi Zsuzsanna Ágnes: A soproni „Széchenyi" szabadkőműves páholy története
http://szk.wiki-site.com
Hozzászólások
A Testvérülés szó egyike a rosszul sikerült magyarításnak...nem is terjedt el anyanyelvünkben (szerencsére)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Páholyház építési munkálatai 1913-ban kezdődtek, és 1914.novemberében adták át az épületet. Erről itt pontosabb adatok is találhatók, ráadásul úgy tűnik, hogy a fénykép is innen lett átemelve:
http://www.szabadkomuvessopron.hu/sopron/sopronszk.html
A Berényi-féle forrást erős kritikával kell kezelni, sok esetben teljesen téves adatokra hivatkozik...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
László, a fotóról azóta kiderült, hogy honnan van, az idézett honlap is csak átemelte. Én egyeztettem róla. Ami a tartalmat illeti, tényleg alaposnak tűnik a link alatt elérhető honlap.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mint Zeneiskoláról nem maradt kép a páholyházról? Esetleg egy iskolai évkönyvben?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyelőre nincs ilyen képünk, a Térképek menüpontban, ha legalulra görget, ott vannak térképek fotókkal, ezek között a Győri külvárosos térképen van az épületről kép, de akkor már romos állapotban volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kedves Mónika, köszönöm a választ. Viszont javasolnám, hogy a régi wikin cínét cserélje ki az újra: https://szk.orain.org/wiki/A_soproni_Sz%C3%A9chenyi_p%C3%A1…
Egyúttal kérnék engedélyt, hogy a romos képet is feltehessem oda, természetesen hivatkozással.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
László, a linket fogom cserélni, a hét második felében fogok újra szerkeszteni, köszönöm, hogy felhívta rá a figyelmemet. A képről mailben tudunk egyeztetni, a főoldalon talál elérhetőséget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem inkább 1944 december 6.-án. Akkor a Csengery utca és a Wälder József utca
sarokra ötös láncos bombát dobtak le. Az épület a Csengery utca saroktól a második ház volt.