Templom utcában egymás mellett sorakoznak az Esterházyak palotái, a kék színűben található a Központi Bányászati Múzeum, amit külön ajánlok figyelmükbe, mert ez több, mint egy múzeum. Ez egy darab Magyarország.
1
A termekben sorakoznak a magyar bányavárosok címerei: Selmecbánya, Körmöcbánya ..
2
Mind ezekben a gyönyörűen helyreállított termekben, gyönyörűen tálalva.
3
Az első kőszénbánya nem messze innen, egy dombtetőn keletkezett, mégpedig úgy, hogy egy kovácsmester tüzet rakott, otthagyta és másnap, amikor visszajött, látta, hogy ég a hegy. Elkiáltotta magát: Der Berg brennt! Így született meg 1765-ben ez a kőszénbánya.
4
A múzeum laikusok száma is sok izgalmat rejt és persze történelmet. Mária Terézia itt találkozott Eszterházy Miklóssal, ebben a házban tartózkodott Haydn. És Haydn muzsikáló szelleme ittmaradt a kis Haydn-kertben. A gyertyafényes kertben az Ünnepi Hetek alatt a zeneiskola növendékei adnak itt koncertet.
5
Az Ünnepi Hetek azt jelentik, hogy elalszanak a fények a környéken, és a teljesen elsötétített téren ünnepi harangszóra pontosan 9-kor kezdődnek a Soproni Ünnepi Hetek. Fanfár jelzéssel indul és utána válaszolnak a toronyőrök utódai.
6
Az öreg soproniak büszke szívvel nézik ...
7
... ahogy a kövekből a gyertyafény segítségével ez lesz ... csillognak, mintha gyémántokkal raknák ki őket ...
8
... És átlátszóvá válik a templomtorony ...
9
A templommal szemben a Storno-ház színes ablakai is szebben érvényesülnek,
10
És a különleges publikum ilyenkor elfogalja a számára rezervált extra páholyokat is.
11
A programok mindenek előtt a folklór jegyében zajlanak.
12
Ha a reflektorfénybe öltöztetett torony tövében nagy kórus, nagy zenekar jelentkezik- akkor ez az emlék marad meg a látogatók szívében.
13
Másnap már ott lengeti a szél az ünnepi heti lobogót
14
és mintha matchboxok nyüzsögnének a kis görbe utcákban, így indul a vendégjárás.
15
Megfelelően felkészülünk erre a vendégjárásra, zászlóparádéval. Az UNESCO lobogója után alfabetikus sorrendben jön Ausztria, Belgium, a végén szerény alázatossággal a vendéglátó házigazda piros-fehér-zöld színekkel.
16
És a zászlókat is felhasználjuk arra, hogy dokumentáljuk a békés egymás mellett élés lehetőségét.
17
Az itt bemutatott diák Dr. Friedrich Károly 1985. július 25-i előadásnak felvételei. Honlapunkon a közel 500 képből álló anyag jelentős hányadát részletekben közöljük, kiegészítő szövegek nélkül, a képaláírásokban Kari bácsi az adott képhez elmondott sorait részben idézve, néhol minimálisan átfogalmazva. A sorozat részei a “Szép Sopron!” címkére kattintva listázhatók ki.
A felvételek bemutatásával célunk egyrészt az értékmentés, másrészt lehetőséget szeretnénk biztosítani az érdeklődőknek az egyes képkockák alapos átböngészésre, többféle módon történő nagyítására.
A fizikailag rossz állapotban lévő diákat megtisztítva, a jelenkor legmodernebb eszközeivel digitalizálva, szükség esetén digitálisan javítva adjuk közre.
A fotósorozatok nem pótolhatják az eredeti vetítést, de biztosak vagyunk benne, hogy ahhoz remek kiegészítésül szolgálnak. Minden bejegyzés alatt feltüntetjük a YouTube-on elérhető, közel másfél órás anyag linkjét, ahol Kari bácsi magával ragadó lelkesedéssel mesél a felvételekről.
Köszönetünket fejezzük ki Dr. Friedrich Andrásnak azért, hogy rendelkezésünkre bocsájtotta a diasorozatot, Friedrich Rezsőnek a szervezésben nyújtott segítségéért, illetve Kővári Annának és G. Nagy Lászlónak, akik áldozatos munkával megmentették az enyészettől az anyagot és digitalizálták azt.
Sorozatunkkal Dr. Friedrich Károly, Kari bácsi emléke előtt tisztelgünk.
Kép keletkezési ideje
1985
Kapcsolódó és ajánlott link
A bejegyzés létrehozása: 2017. október 21.