A helyszínt leszámítva semmi biztosat nem tudunk erről a felvételről, melyet Mende Zsolt osztott meg velünk. A kép készítésének dátumát hozzávetőlegesen az 1930-as évekre tesszük, bár sajnos erről sincsen konkrét adatunk. Mint ahogy arról sem, kik, miért és hova vonulnak.
Bízunk benne, hogy olvasóink segítségével sikerül fényt deríteni a képet övező rejtélyekre.
Hozzászólások
Köszönöm, ha ez valóban körmenet, akkor lesz párja a képnek.:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A dátumot igazolja a jobb oldalon álló közlekedési tábla - a Sas téren át vezetett a 85-ös számú főút Győr-Wien viszonylatban a '40-es évek elejéig.
Szerintem is körmenet, de a szervezettségéből (csendőrparancsnokok, csendőrség, katonai zenekar, díszszázad, iskolák) következtetve állami.
Valószínűsíthetően a Szent Jobb körmenet résztvevőit láthatjuk a képen ...
https://sopronanno.hu/bejegyzes/a-szent-jobb-sopronban
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm, most még Kovács Péter véleményére lennék kíváncsi, ő ismeri ezt a képet, ahogy a Szent Jobbos képeket is alaposan, viszont amikor először mutattam neki ezt a fotót, még a megjelenés előtt, nem kapcsolta össze a korábban felkerült képekkel. Ha viszont mégis így van, akkor lesz a témában még egy kép, ami talán még jobban segít pontosítani a dolgot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az évszám nem zavaró (bár a babakocsi már inkább 1940-es éveket idéz) mert 1947-ig amikor betiltották minden évben volt körmenet. Ezeken a katonazenekar, rendőrség, katonaság jelenléte megszokott volt. Inkább lényeges, hogy ezen a képen az árnyékból ítélve még délelőtt van! Mivel a Szt. Jobb de 10h 45-kor érkezetta Déli pu-ra, itt csak kb. dél felé lehetett. (Ezt a https://sopronanno.hu/bejegyzes/a-szent-jobb-sopronban képsorozatban láthatók igazolnak is)
Mindezek mellett kiváncsian várom az újabb képeket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fel fogom tenni, igazából kézen áll, még anno Hárs Jóska bácsi írt a képről, de kkor még nem tudtuk, hogy párja is van, és önmagában próbáltuk megfejteni. Most még azon lamentálok, hogy az ő írásával együtt jöjjön a kép, vagy sem. Nem volna szívem azt törölni, ugyanakkor nyilván már nem annyira aktuális.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban nem a Szent Jobb körmenet lehet, mert azon nagyobb volt a tömeg, és a katonaság már előszeretettel viselte a rohamsisakot ...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úrnapi körmenet (szemből bal járdaszélen ideiglenesen leszúrt nyírfa fácskák is erre utalnak) már visszatérőben a Várkerületről. Élen csendőrség, katonazenekar (mostanában hagyományként fúvószenekar) katonaság, majd hitbuzgalmi egyletek, legelöl fehérblúzos lányok (valamelyik Mária Kongregáció zászló alatt) többi nem látható. Árnyékból ítélve még délelőtt van. Az emberek ünneplőben. Néhányuk kezében szokás szerint a szabadtéri oltárokról szedett megszentelt lombfagally csokor, amit otthon egy évig őriznek. Számos népi vallásos szokás tartozik hozzá . („A megáldott úrnapi ág (….) egyike a m. kat. nép legtiszteltebb, legtöbbre tartott szentelményeinek. Kat. Lex.) A kép így keresztény gyökereink dokumentuma, amit bemutatni, óvni és ápolni kell.